Yalnızlar Gezegeni (Öykü)

Önsöz: Bu öykü X-Bilinmeyen dergisi Şubat 1979 sayısında yayınlanmıştı. Paralel evrenler....

Kumul adamı bekliyordu, Uzun zamandan beri yalnızdı.. Her gün Merih göğünü seyrediyor, bir gemi göreceği anı heyecanla bekliyordu. Zaten beklemekten başka yapacak bir şeyi yoktu.

Çok uzun süre önce uzay gemisiyle Mars'ın yakınından geçerken, gemideki bir bozukluk nedeniyle buraya inmişti. Aldığı habere göre, burada Dünya'dan ve diğer gezegenlerden gelen yüzlerce göçmen olmalıydı. Ama, kimseyi bulamamıştı.

Yiyeceği tükenmek üzereydi, ama bu önemsizdi. Gemideki aygıtlar yenisini kısa sürede üretebiliyorlardı.

O zamandan beri gezegene kimse gelmemişti. Veya o görmemişti, diğer tarafa inmiş olabilirlerdi.

Koruyucu elbisesinin kirlenen başlığını temizledi, biraz dolaştı, sonra kızgın kumların üzerine oturarak göğü seyretmeğe koyuldu.

Birdenbire irkildi. Garip bir his vardı içinde. Göğün derinliklerinde belli belirsiz bir parıltı göze çarpıyordu. Parıltı gittikçe yaklaştı. Bu bir uzay gemisiydi. Kumul adamı heyecanlandı. Gemi az ileriye iniyordu.

Hızla oraya doğru koşmaya başladı. Koruyucu elbisesi, hareketlerini sınırlıyor nefes alışı gittikçe zorlaşıyordu.

Gemideki adam kendisine doğru koşan garip canlıyı görünce şaşırdı.. Önce silâhını çekti, sonra bunun bir saldırı olmadığını anladı ve yaratığa doğru bir kaç adım attı.

Birdenbire yaratık ortadan kayboldu. Etrafına bakan adam şaşkınlıkla geminin de kaybolduğunu fark etti. Anlamsız bir şeydi bu.


Saatler geçti, ama durumda bir değişiklik olmadı, kendini çok yalnız hissediyordu. Bu koskoca çölün ortasında yapayalnız...


***

Kumul adamı, gemideki adamın kaybolduğunu görünce şaşırdı. Etrafını iyice aradı, ama adam hiç bir yerde yoktu. Gemiye girdi, makineleri inceledi. Çok değişik aygıtlardı, kullanma olasılığı da pek yoktu. Yine yalnız kalmıştı...

***

Gemi Merih'e büyük bir hızla yaklaşıyordu.

«Veriler?» dedi kaptan.

«Aşağıda 1268 kişi var kaptan,» diye yanıtladı bilgisayar. «Ama garip olan şey, bazılarının koordinatları çakışıyor. Aynı yerde iki cisim olamaz. Sonra, aralarında hiç bir yakınlaşma yok, birbirlerinden habersiz gibiler. Bunu araştırmamız gerekebilir.»

«Bunun nedeni ne olabilir?»

«Bir çok olasılık var kaptan. Aynı gezegen üzerinde değişik boyutlarda olabilirler. Ama, aygıtlarımız onları algılıyor. Bu boyut farkı, dışarıdan pek beli olmuyor sanırım.»

« Neyse, bu gezegene inince anlarız, şimdi yolumuza devam edelim.»

***

Parıltı gökte belirdi. Kumul adamı baktı. Biraz sonra yine yalnız kalacağını biliyordu.. Ama, gözleri hâlâ umut doluydu...

Yorumlar

Popüler Yayınlar